Anasayfa
İletişim Bilgileri
Sayfayı yazdır
Arama  
'Favorilerim'e ekle
Bize katılın
English
Projelerimiz
 • Alternate Text
  1500 kWp Chirpan Solar Power Plant - Bulgaristan
 • Alternate Text
  2214 kWp Dimitrovgrad Solar Power Plant - Bulgaristan
 • Alternate Text
  1500 kWp Troyanovo Solar Power Plant - Bulgaristan
 • Alternate Text
  1270 kWp Lefkoşa Güneş Enerjisi Santrali - KKTC
 • Alternate Text
  27 kWp Anel İş Merkezi Solar FV Sistem - İstanbul
 • Alternate Text
  100 kWp Komotini Solar Power Plant - Yunanistan
 • Alternate Text
  5300 kWp Malatya TÖTM GES
 • Alternate Text
  59,22 kWp İzmit Ekopark Güneş Enerji Santrali
Anel Grup İmzasını Taşıyan Malatya İnönü Üniversitesi Güneş Enerjisi Santraline ICCI Ödülü
     Tarih: 2/15/2016

Türkiye’nin tek projede en büyük güneş enerjisi santrali olarak adından söz ettiren Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki Güneş Enerjisi Santrali ile Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) "Güneş" dalında büyük ödülün sahibi oldu.

5. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) Enerji Ödülleri töreni geçtiğimiz günlerde düzenlendi. Yenilenebilir enerji santralleri kategorisinde; rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, biyokütle ve atık ile güneş, termik enerji santralleri kategorisinde; doğalgaz ve atık ısı santralleri ile verimlilik kategorisinde verimlilik projeleri yarıştı.

Türkiye’de ve dünyada, önemli yenilenebilir enerji projelerine imza atan Anel Grup tarafından yürütülen Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi 5,3 MWp Güneş Enerjisi Santrali Projesi "Güneş" dalında ICCI 2015 yılı büyük ödülün sahibi oldu.

Türkiye’nin tek projede en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali projesi 4 bin ton karbon salınımının önüne geçti.

Türkiye’de bugüne kadar yapılan tek projede en büyük kapasiteli fotovoltaik güneş enerjisi santrali projesi olarak da adlandırılan, çevre ve canlı hayatına son derece duyarlı olan Turgut Özal Tıp Merkezi 5,3 MWp güneş enerjisi santrali ile yılda 4 bin ton karbon salınımının önüne geçti ve merkezin elektrik ihtiyacının yüzde 33’ünü karşıladı. Ayrıca santral, yıllık 8,5 GWh elektrik üretimi sonucunda, yıllık yaklaşık 2,25 milyon m3 doğalgaz tüketimini önleyecek.

Yılda 8,5 GWh Büyüklüğünde Elektrik Enerjisi

Turgut Özal Tıp Merkezi’ne yılda 8,5 GWh büyüklüğünde elektrik enerjisi olarak katkı sağlayan güneş enerjisi santrali, görsel kirliliği de minimize edecek şekilde tasarlandı. Taşıyıcı sistem üzerinde bulunan, yerden sadece 1,8 metre yüksekliğe sahip olan güneş panelleri, bölgede meydana gelen sert rüzgâr yükünü karşılayacak şekilde projelendirildi.

Diğer üniversitelere ve kurumlara örnek teşkil edecek nitelikte öncü bir projeye imza attıklarını belirten Anel Grup Proje Yöneticisi Enver Kır: Lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelik çerçevesinde gerçekleştirilen bu projemiz, üniversite kurumu tarafından yaptırılan Türkiye’deki tek projede en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliğini taşıyor. Ayrıca ihtiyaç fazlası enerjinin satışı yapılarak kar elde etmek amaçlanmadığından, üniversitelere tanınan haklar gereğince 1 MW üzerinde kurulu güce sahip tek lisanssız santraldir. Anel Grup olarak, birçok açıdan örnek teşkil edecek bu projenin önemini benimsedik ve santralde kullanılan tüm ekipmanlar için yüksek verimliliğe sahip ürünleri tercih ederek kurulumun her aşamasını büyük bir titizlikle tamamladık. Ayrıca santral sahası içerisinde inşa edilen idari binada bulunan Scada sistemi odası ile kapsamlı veri izleme, kaydetme ve haberleşme yapılıyor. Proje bu özelliği ile de farklılıklarından birini ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

 

Fosil Yakıtların Azalması Rotayı Yenilenebilir Enerjiye Çevirdi
     Tarih: 10/21/2015

Türkiye’de ve dünyada önemli projelere imza atan Anel Grup, günümüzde fosil yakıtların azalmasıyla talep görmeye başlayan, temiz ve yenilenebilir bir enerji çeşidi olan, güneş enerjisi üretimine  dikkat çekiyor. Son olarak hayata geçirdiği Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki 5,3 MWp güneş enerjisi santrali ile, tıp merkezinin yüzde 33’lük elektriğinin karşılanmasına yönelik çalışan Anel Grup, bu gibi projelerin çoğalması için teşviklerin artması ve güneş enerjisi üretiminin yaygınlaştırılması gerektiğini vurguluyor.

 

Projeleriyle adından söz ettiren Anel Grup, yenilenebilir bir enerji çeşidi olan güneş enerjisinin önemine dikkat çekerek, yeni santrallerin kurulması gerekliliğini savunuyor. İnsanlık tarihinin başından bu yana kullanılan kömür, petrol, doğalgaz gibi fosil yakıtların enerjiye dönüştüğü sırada ortaya çıkardığı karbondioksit ve başka sera gazlarıyla sağlığa zararlı bazı  maddeler açığa çıkıyor. Bu gibi insan sağlığını olumsuz etkileyebilen tükenebilir enerjiler artık yerini, rüzgar ve  güneş gibi yenilenebilir enerji çeşitlerine bırakıyor.

 

“Güneş enerjisini kullanarak dünyaya yetecek enerjinin 4 bin katını elde edebiliriz”

Anel Grup Proje Koordinatörü Enver Kır; “Günümüzde fosil yakıtların azalmaya başlamasıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep oldukça arttı. Güneş enerjisinin en önemli avantajı tükenmez bir kaynak olması. Etrafımızda bulunan ve sürekli tüketmekte olduğumuz, petrol, kömür, doğalgaz gibi fosil yakıt kaynaklarından çok daha fazlasını, güneş enerjisiyle elde edebiliriz. Güneş ışığı olduğu sürece, sistem çalışıp PV hücreleri elektrik üretmeye devam edecekler. Güneş enerjisi temiz bir enerjidir. Şu an için, gezegenimizde bulunan hiçbir enerji kaynağı, güneş enerjisi kadar temiz değil. Fosil yakıtları kullanarak elektrik üretimi sırasında, karbondioksit ve başka sera gazlarıyla, diğer bazı zararlı maddeler açığa çıkabiliyor. Ancak, güneş enerjisinden yararlanırken, havaya zararlı hiçbir şey karışmıyor. Güneş enerji sistemi içerisinde hareket eden hiçbir parça bulunmadığı için, güneş panelleri son derece güvenilirdir. Birçok güneş paneli, 25 yıllık performans garantisi kapsamında yer alıyor. Güneş enerjisi hücreleri, güneş enerjisi toplarken, hiçbir gürültü oluşturmaz. Diğer enerji kaynaklarına göre, tamamen sessiz bir enerji elde etme yöntemidir. Rüzgâr enerjisini kullanarak, dünyamıza yetecek enerjinin 30 katını, güneş enerjisini kullanarak ise, dünyaya yetecek enerjinin 4 bin katını elde edebiliriz.” diyor.

 

“Türkiye’nin tek projede en büyük lisanssız güneş enerjisi santral projesini hayata geçirdik”

Anel Grup’un güneş enerjisi alanında EPC firma olarak yer aldığını belirten Kır, sözlerine şu şekilde devam ediyor;

“Grup bünyesinde Bulgaristan’da üç adet santralimiz bulunuyor. Türkiye’de ise yatırımcı firmalara mühendislik bilgi ve deneyimlerimizi kullanarak destek veriyoruz. Anel Grup olarak sektöre ilk giren firmayız.  Geniş bir mühendis kadrosuna sahibiz. Sektörde ciddi projelere imza attık, büyük bir deneyime sahibiz. Son olarak Türkiye’nin tek projede en büyük lisanssız güneş enerjisi santrali olan ve Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yer alan 5,3 MWp Güneş Enerjisi Santrali’ni hayata geçirdik. Türkiye’de bugüne kadar tek projede yapılan en yüksek kapasiteli fotovoltaik güneş enerjisi santrali projesi olarak da adlandırılan, çevre ve canlı hayatına son derece duyarlı olan güneş enerjisi santrali ile yılda 4 bin ton karbon salınımının önüne geçilecek ve Tıp Merkezi’nin elektrik ihtiyacının yüzde 33’ü karşılanacak. Ayrıca santral, yıllık 8,5 GWh elektrik üretimi sonucunda yıllık yaklaşık 2,25 milyon m3 doğalgaz tüketimini önleyecek. Bu gibi projelerin artmasını ve yerli üreticinin desteklenmesi, dünyamız ve gelecek nesiller için yenilebilir enerji çeşitlerine gereken önemin verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

 

Türkiye’nin Tek Projede En Yüksek Kapasiteli Güneş Enerjisi Santralinin Açılış Töreni Gerçekleşti
     Tarih: 5/12/2015

Türkiye’nin tek projede en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliğiyle adından söz ettiren Anel Grup’un başarıyla tamamladığı Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki Güneş Enerjisi Santrali’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Anel Grup, bu proje ile Turgut Özal Tıp Merkezi’nin elektrik ihtiyacının yüzde 33’ünü karşılayacak.

 

Yılda 4 Bin Ton Karbon Salınımının Önüne Geçecek

Türkiye’de bugüne kadar tek projede yapılan en yüksek kapasiteli fotovoltaik güneş enerjisi santrali projesi olarak da adlandırılan, çevre ve canlı hayatına son derece duyarlı olan Turgut Özal Tıp Merkezi 5,3 MWp güneş enerjisi santrali ile, yılda 4 bin ton karbon salınımının önüne geçilecek ve Turgut Özal Tıp Merkezi’nin elektrik ihtiyacının yüzde 33’ü karşılanacak. Ayrıca santral, yıllık 8,5 GWh elektrik üretimi sonucunda yıllık yaklaşık 2,25 milyon m3 doğalgaz tüketimini önleyecek.


Yılda 8,5 GWh Büyüklüğünde Elektrik Enerjisi

Turgut Özal Tıp Merkezi’ne yılda 8,5 GWh büyüklüğünde elektrik enerjisi olarak katkı sağlayan güneş enerjisi santrali, görsel kirliliği de minimize edecek şekilde tasarlandı. Taşıyıcı sistem üzerinde bulunan, yerden sadece 1,8 metre yüksekliğe sahip olan güneş panelleri, bölgede meydana gelen sert rüzgâr yükünü karşılayacak şekilde projelendirildi. Anel Grup, imalat aşamasında 90 yerel saha çalışanına istihdam sağlayan güneş enerjisi santrali projesinin tamamlanmasıyla birlikte toplamda 7 tam zamanlı çalışanı da bünyesine kattı.

Açılış töreninde konuşan ve diğer üniversitelere ve kurumlara örnek teşkil edecek nitelikte öncü bir projeye imza attıklarını belirten AnelEnerji Proje Koordinatörü Enver Kır: Lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelik çerçevesinde gerçekleştirilen bu projemiz, üniversite kurumu tarafından yaptırılan, Türkiye’deki tek projede en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliğini taşıyor. Ayrıca ihtiyaç fazlası enerjinin satışı yapılarak kar elde etmek amaçlanmadığından, üniversitelere tanınan haklar gereğince 1 MW üzerinde kurulu güce sahip tek lisanssız santral. AnelEnerji olarak, birçok açıdan örnek teşkil edecek bu projenin önemini benimsedik ve santralde kullanılan tüm ekipmanlar için yüksek verimliliğe sahip ürünleri tercih ederek kurulumun her aşamasını büyük bir titizlikle tamamladık. Ayrıca projemizde, santral sahası içerisinde inşa edilen idari binada bulunan SCADA sistemi odası ile kapsamlı veri izleme, kaydetme ve haberleşme yapılıyor. Proje bu özelliği ile de farklılıklarından birini ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin En Yüksek Kapasiteli Güneş Enerjisi Santraline ‘Anel Grup’ İmzası
     Tarih: 11/27/2014

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali projesiyle adından söz ettiren Anel Grup, Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki Güneş Enerjisi Santrali’nin kurulumunu başarıyla tamamladı. Anel Grup, bu proje ile Turgut Özal Tıp Merkezi’nin elektrik ihtiyacının yüzde 33’ünü karşılayacak.

 

Anel Grup, Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi 5,3 MWp Güneş Enerjisi Santrali Projesi’nin yapımını tamamladı. Proje, Türkiye’nin en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali projesi olmasıyla dikkat çekiyor.

 

‘Yılda 4 Bin Ton Karbon Salınımının Önüne Geçecek’

Türkiye’de bugüne kadar yapılan en büyük kapasiteli fotovoltaik güneş enerjisi santrali projesi olarak da adlandırılan, çevre ve canlı hayatına son derece duyarlı olan Turgut Özal Tıp Merkezi 5,3 MWp güneş enerjisi santrali ile yılda 4 bin ton karbon salınımının önüne geçilecek ve Turgut Özal Tıp Merkezi’nin elektrik ihtiyacının yüzde 33’ü karşılanacak. Ayrıca santral, yıllık 8,5 GWh elektrik üretimi sonucunda yıllık yaklaşık 2,25 milyon m3 doğalgaz tüketimini önleyecek.


Yılda 8,5 GWh Büyüklüğünde Elektrik Enerjisi

Turgut Özal Tıp Merkezi’ne yılda 8,5 GWh büyüklüğünde elektrik enerjisi olarak katkı sağlayan güneş enerjisi santrali, görsel kirliliği de minimize edecek şekilde tasarlandı. Taşıyıcı sistem üzerinde bulunan, yerden sadece 1,8 metre yüksekliğe sahip olan güneş panelleri, bölgede meydana gelen sert rüzgâr yükünü karşılayacak şekilde projelendirildi. Anel Grup, imalat aşamasında 90 yerel saha çalışanına istihdam sağlayan güneş enerjisi santrali projesinin tamamlanmasıyla birlikte toplamda 7 tam zamanlı çalışanı da bünyesine kattı.

 

Diğer üniversitelere ve kurumlara örnek teşkil edecek nitelikte öncü bir projeye imza attıklarını belirten AnelEnerji Proje Yöneticisi Enver Kır: Lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelik çerçevesinde gerçekleştirilen bu projemiz, üniversite kurumu tarafından yaptırılan Türkiye’deki en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliğini taşıyor. Ayrıca ihtiyaç fazlası enerjinin satışı yapılarak kar elde etmek amaçlanmadığından, üniversitelere tanınan haklar gereğince 1 MW üzerinde kurulu güce sahip tek lisanssız santral. AnelEnerji olarak, birçok açıdan örnek teşkil edecek bu projenin önemini benimsedik ve santralde kullanılan tüm ekipmanlar için yüksek verimliliğe sahip ürünleri tercih ederek kurulumun her aşamasını büyük bir titizlikle tamamladık. Ayrıca projemizde, santral sahası içerisinde inşa edilen idari binada bulunan Scada sistemi odası ile kapsamlı veri izleme, kaydetme ve haberleşme yapılıyor. Proje bu özelliği ile de farklılıklarından birini ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

Anel Grup Türkiye'nin En Yüksek Kapasiteli Lisanssız Üretim Güneş Enerjisi Projesini Gerçekleştirecek
     Tarih: 12/11/2013

Anel Grup, Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nin 5MWp kapasiteli güneş enerjisi santrali kurulumu projesi için anlaşma imzaladı. AR-GE faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere lisanssız elektrik üretimi kapsamında kurulan güneş enerjisi santrali için 150.000m2 arazi üzerine 20.000’in üzerinde 240Wp güç çıkışlı güneş paneli kurulacak. Proje, Türkiye’nin bugüne kadar imzası atılan en büyük kapasiteli fotovoltaik güneş enerjisi santrali projesi olmasının yanı sıra, an itibariyle Türkiye’nin en yüksek kapasiteli lisanssız üretim güneş enerjisi projesi olacak. Toplam proje bedeli 15.998.500,00 TL olan santralin yıllık elektrik üretim miktarının 8GWh’i geçmesi bekleniyor.

  

Lisanssız üretim nedir?

Ülkemizde enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin arttırılmasına yönelik yapılan yasal düzenlemeler çerçevesinde, gerçek veya tüzel kişilerin kendi elektrik enerjilerini üretebilme hakkı tanınmıştır. Lisanssız üretim ile 1MWp altı sistemlerin kurulumu lisans alma hakkından muaf tutularak yapılabilmektedir. 

 

AnelEnerji Samsun Makine'nin Kurulumunu Tamamladı
     Tarih: 4/8/2013

Fotovoltaik Sistemlerde Türkiye'nin öncüsü olan Anel Enerji son kurulumlarını Samsun'da tamamladı.

 

"Uluslararası Elektrik Zirvesi/ EIF 2011"de Ana Sponsoruz. Enerjisini kendi doğal kaynaklarıyla sağlayan bir Türkiye için…
     Tarih: 9/14/2011

14-16 Eylül 2011 tarihlerinde Ankara Sheraton’da T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirilen kongreye katılanlar arasında yerli ve yabancı pek çok enerji firması yetkililerinin yansıra, akademisyenler, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşları var. 

AnelEnerji EIF 2010'a Sponsor Oldu
     Tarih: 11/5/2010

AnelEnerji, Global Enerji Derneği tarafından 21 – 22 Ekim 2010 tarihlerinde, T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle Ankara Sheraton Hotel & Convention Center’da, düzenlenen  “EIF’2010 Uluslararası Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Kongresi” ne sponsor oldu.  Geniş bilgi paylaşımı sağlanarak, aynı zamanda yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında bundan önceki yılların analizi yapılarak geleceğin politikalarının belirlendiği kongreye, AnelEnerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Çolak ve AnelEnerji Operasyonlar Yöneticisi Evren Evcit konuşmacı olarak katıldı. 
Konuşmacı Konu Detayları ;
Ender Çolak, Anel Enerji Elektrik Üretim San. Tic. A.Ş., Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Toptan Elektrik Fiyatları ve Tarifelerin Mevcut Durumu ve Geleceği ile İlgili Beklentiler
Evren Evcit, Anel Enerji Elektrik Üretim San. Tic. A.Ş., Operasyonlar Yöneticisi
Dünyada Güneş Enerjisi Teknolojisi ve Nano Teknolojide Güncel Durum
EIF 2010 Enerji Kongresi hakkında bilgi için; 
www.enerjikongresi.com Enerji Bakanımız Sn Taner Yıldız Anel Enerji Standındaydı
     Tarih: 11/5/2009

Fuarın açılışına katılan Sn bakanımız Taner Yıldız açılış sonrası fuarı gezerek Anel Enerji standında incelemelerde bulundu. Grup şirketlerinden Aneles’in üretmiş olduğu yerli güneş panelleri hakkında bilgi alan Sn Yıldız Anel Enerji’nin çalışmalarına başarı ile devam etmesi temennisinde bulundu.  Basın mensuplarının sorularını standımızda yanıtlayan Sn Yıldız Türkiye’de yenilenebilir enerjinin yakın geleceğin yerli kaynağı olacağını belirtti.

AnelEnerji Renex Fuarındaydı
     Tarih: 11/5/2009

Bu sene ilki yapılan yenilenebilir enerji fuarı Renex 5-8 Kasım 2009 tarihleri arasında CNR Expo’da ziyaretçilere kapılarını açtı. Anel Enerji de 210 m2 standı ile katıldığı bu fuarda yoğun ilgi ile karşılaştı. Özellikle 2010 yılının ilk çeyreğinde çıkması beklenen yenilenebilir enerji yasasının da etkisiyle güneş ve rüzgar enerji santralleri kurulumları için yerli ve yabancı yüzlerce yatırımcı Anel Enerji standını ziyaret ederek bilgi aldılar.Fuar boyunca yerli enerji şirketleri ve yatırımcılarıyla imzalanan anlaşmalara ek olarak Alman, İtalyan ve İspanyol firmalarla da görüşmeler yapıldı ve anlaşmalar imzalandı.